Duyurular
Son Eklenen Albümler
  • YAŞAM MERKEZİ İNŞAAT SÜRECİ
  • MUHALLEBİ KURSU
  • TEMEL ATMA TÖRENİMİZ
  • ANKARA KONFERANSI
  • serviskomikursu
  • RTÜK
  • KURS
  • makrome
Etkinlik Takvimi
E-Bülten
Faydalı Bağlantılar
BEYAZ KARANFİLLER SOLMASIN

BAŞARDIK...MUTLUYUZ...
BEYAZ KARANFİLLER SOLMAYACAK…!

Toplumumuzda, varlığından, sorunlarından ve nasıl yaşadıklarından birçoğumuzun haberi dahi olmadığı, sayıları on binleri aşan engelliler içinde en şanssız olanı zihinsel engellilerdir ve engelli olmak kendi tercihleri değildir. Zihinsel engelliler,fiziksel yapısı ve biyolojik yaşı ne olursa olsun,zihinsel yaşı 4-5 yaş düzeyinde kalmış,ömür boyu korunmaya muhtaç ve başkalarına bağımlı yaşamak zorundadır. Bu yüzden,zihinsel engelli çocuğa sahip anne ve babanın,ölümlerinden sonra engelli çocuklarını bekleyen belirsiz geleceği düşünerek yaşaması,aile için bir kabus,bir yıkımdır. Bu kabusu birebir yaşayan,zihinsel engelli çocuğa sahip aileler bir araya gelerek,
Batıkent’e, zihinsel engellilerin üretim yapacakları,ürettiklerini pazarlayarak kazandığı parayla evine ekmek götürmenin,akranlarıyla bir arada ve koruma altında olmanın mutluluğunu yaşayacakları, anne babasının ölümlerinden  sonra da, yaşamlarını devam ettirebileceği özelliklerde planlanan,ailelerdeki;”Ben öldükten sonra zihinsel engelli çocuğum yaşamını nasıl devam ettirecek?” endişesinin giderilmesi amaçlanan, "Batıkent Zihinsel Engelliler  Yaşam Merkezi’ni kazandırmak amacıyla Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneğini Kurmuşlardır.

Bu merkez için,Batıkent Ergazi Mahallesi’nde,imarın  42141 ada 1 parseline hazine adına tescilli,2677 m2. arsanın, dernek lehine 30 yıllığına irtifak hakkı tesis edilen bu arsa üzerine inşa ederek ülkemiz zihinsel engellilerine kazandırdığı ve onların tüm yaşamsal sorunlarına yerel bazda kesin çözüm getirecek olan Batıkent  Beyaz Karanfiller(Zihinsel Engelliler) Yaşam Merkezi projemizin inşaatı, yapılan bağışlarla devam ederken, Yenimahalle Belediye Başkanımız Sayın Fethi Yaşar'ın verdiği destekle tamamlanmış,iskan raporu alınmış ve merkezimize taşınarak hizmet vermeye başlamış bulunuyoruz.

Yaşam Merkezimizin en önemli işlevi,66 zihinsel engelli yurttaşımız,anne-babasını kaybettikten sonra,sevgi ve şefkatle donatacağımız,içerisinde banyosu,tuvaleti,lavabosu bulunan 3'er kişilik yaşam odalarında ,huzurlu bir yaşama kavuşacaklardır.Böylece;66 ailenin tüm hayatını olumsuz etkileyen "Ben ölünce O'na kim bakacak ?" endişesi, ve kendilerinin ölümünden sonra zihinsel engelli çocuklarını bekleyen belirsiz gelecek kaygısı ortadan kalkacaktır.

Yaşam hakkı kontenjan kayıtlarına başladığımız merkezimizdeki 66 kontenjan,derneğimiz genel kurulunda oybirliği ile kabul edlen Beyaz Karanfiller Yaşam Merkezine Müracaat,kabul, katıt ve Yerleştirilmelerine dair yönetmelik hükümleri  doğrultusunda yapılmaktadır. 66 kontenjanın %15'i(10 kişi) hiçbir malvarlığı  ve sosyal güvencesi olmayan,sosyal yoksunluk içerisinde olan zihinsel engellilere ayrılmıştır.

56 kontenjan ise,yönetmeliğin diğer hükümleri doğrultusunda ,en az %40 zihinsel engelli (Mental Reterdasyon) teşhisi konmuş,öz bakımını yapabilen zihinsel engellilere kullandırılacaktır.Merkezimiz bir bakım merkezi olmadığından,öz bakımını yapamayan,24 saat yatağa bağımlı ağır zihinsel engellilerin müracaatları kabul edilmeyecektir.
Kendilerinin ölümünden sonra  zihinsel engelli çocuğu için belirsiz gelecek kaygısı taşıyan  ailelerin,sağlık kurulu raporu ile derneğimize müracaat etmeleri halinde,yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılacalk inceleme sonunda,müracaatı kabul edilen zihinsel engelli yurttaşlarımıza kontenjan verilerek  kesin kaydı yapılacaktır.
Çocuğu yaşam kontenjanı almış ailelerden oluşan dernek üyelerimiz ve dernek yönetimi tarafından yönetilecek olan,sevgi ve şefkatle donatacağımız  yaşam merkezimize,ömür boyu korunmaya muhtaç yaşamak zorunda olan zihinsel engelli çocuğunuzu gönül rahatlığı ile emanet edebilir,hatta dernek yönetiminde görev alabilirsiniz.
Merkezimizin 21 yatak kapasiteli bir katı, engeli ailelerinin en çok ihtiyaçları olan, 3-5-10 günlüğüne bakım hizmeti verecek olan  "Geçici Engelli Misafirhanesi" için tahsis edilmişse de,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,"Bu hizmeti kamu kurumları yapmalıdır"  gerekçesiyle, çalışma ruhsatı vermemiştir.Misafirhane için çalışma ruhsatı verilmeyen bu  21 yatak kapasitesinin, ya yaşam merkezi kontenjanına dahil edilmesi,veya; gündüz bakım evi açılması konusu, yapılacak ilk dernek genel kurulunda kararlaştırılacaktır.

Yaşam Merkezi bünyesinde bulunan 4 atölyemizde, eğitim çağının dışına çıktıktan sonra çalışma hayatında kendilerine yer bulamadığı için tekrar evlerine ve içlerine kapanan zihinsel engelli gençlerimize, İş Kurumu hibe destekli mesleki eğitim kursları düzenlenmekte,  bir atölyemizde ise; sürekli galoş üretilmektedir.

Yaşam Merkezimizin bir katında çalışma ruhsatını da aldığımız,her türlü malzemesini temin ettiğimiz  Cafe'm Beyaz Karanfiller,engelli sorununa duyarlı halkımıza açık hizmet verecek ve garsonluk kursu eğitimi verdiğimiz zihinsel engelliler bu kafeteryada rehabilitasyon amaçlı da olsa  istihdam edilerek,zihinsel engelliler ve toplum arasında sosyal entegrasyon sağlanmış olacaktır.

Yaşam Merkezimizin en alt katında, çalışma ruhsatını da aldığımız 400 kişilik Çok Amaçlı Salon Beyaz Karanfiller,panel,seminer, sempozyum ,konferans gibi bilimsel çalıştaylar ve ayrıca; düğün,nişan nikah,,kına gecesi,doğum günü,yaş günü,grup yemekleri, yemekli davet ve diğer  sosyal etkinlikler için hizmet verecektir.

Yenimahalle Belediye Başkanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda,adını Yenimahalle Belediyesi  Beyaz Karanfiller Yaşam Merkezi olarak belirlediğimiz,Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet GÖRMEZ Hocamızın 10 camiden üstün dediği,sunduğu hizmetleri bakımından ülkemizde ikinci bir örneği olmayan yaşam merkezimizin iç donanımı ve yaşatılmasında, ülkemizde var olduğuna yürekten inandığımız, yüreği ülke ve insan sevgisi ile dolu basın ve medya kuruluşları,program yapımcıları,yardımsever sanatçı,yazar-çizerler,kişi,kurum ve kuruluşlar ile yurttaşlarımızın desteğini bekliyoruz.

Fiziksel yapısı ve biyolojik yaşı ne olursa olsun,zihinsel yaşı 4- 5 yaş düzeylerinde kalmış,ama; hiçbir sosyal ve toplumsal kirlenmeye maruz kalmamış zihinsel engellileri beyaz karanfillere benzetiyor,yardımsever,duyarlı kişi, kurum ve kuruluşlara diyoruz ki:
--Beyaz Karanfiller solmasın bir damla su da siz verin.
--Batıkent Beyaz Karanfiller Yaşam Merkezine sizin de bir katkınız olsun.
--Hiç olmazsa;ilginizi,sevginizi zihinsel engellilerden esirgemeyin lütfen..!
                                                                                                                                                      ÖMER KOÇ
BATIKENT ZİHİNSEL ENGELLİLERİ KORUMA DERNEĞİ                                                Yönetim Kurulu Başkanı
 
Ergazi Mahallesi Köy İçi Sepmeleri No:309    06370  Batıkent/ANKARA                                                       
Tel: (0312) 251 45 45 Faks:251 45 42   WEB:www.zed.org.tr   
Banka hesap No:

T.C.Ziraat Bankası  1396 Batıkent Şubesi.İBAN:TR58 0001 0013 9606 3271 9050 04 TL Hesabı,
İBAN:TR85 0001 0013 9606  3271 9050 03Vadesiz EURO Hesabı
Posta Çeki Hesabı:1014238